WYSTAWA ADAMA KWAŚNEGO "KRESKA I PUNKT"

23Lut(Lut 23)17:0019Kwie(Kwie 19)14:00WYSTAWA ADAMA KWAŚNEGO "KRESKA I PUNKT"

Luty 23 (Piątek) 17:00 - Kwiecień 19 (Piątek) 14:00

Zapraszamy na wystawę wybranych grafik Adama Kwaśnego pt. "Kreska i punkt". Wystawa znajduje się w dolnej sali Gminnego Ośrodka Kultury "Promyk" i będzie czynna od 23 lutego do 19 kwietnia br.

Adam Kwaśny urodził się w Wilkowicach w 1953 r. Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej rozpoczął studia na łódzkiej ASP. Uczelnię ukończył z tytułem magistra w 1979 r. w pracowni grafiki warsztatowej pod kierownictwem profesora Leszka Rózgi. Adam Kwaśny jest jednym z ważniejszych absolwentów ASP w Łodzi. Jego dorobek artystyczny jest duży zarówno w grafice, która wydaje się podstawą jego twórczości, jak i w malarstwie.

Artysta przez lata wypracował swój odrębny styl, który wyróżnia się charakterystycznym podejściem do koloru, tak w grafikach, jak i kompozycjach malarskich. Jego prace są rozpoznawalne: są realistyczne i jednocześnie odrealnione, ściśle związane z życiem i równocześnie poetyckie.

Jego oryginalny styl i doskonałe rzemiosło artysty zostało dostrzeżone na licznych wystawach i pokazach sztuki w Polsce i za granicą. Odnaleźć je można również w kolekcjach prywatnych w Austrii, Niemczech, we Francji, Finlandii, Dani, USA, Kanadzie, Japonii, Australii i w Polsce.

Świat materialny widzimy takim jakim on jest fizycznie. Artysta przenosząc na płótno czy papier widzianą rzeczywistość twórczo interpretuje ją i przez to dodaje widzianemu obrazowi duchowo poetycką warstwę. To twórcze działanie może, przy sprzyjających okolicznościach, stworzyć piękno. Tworzenie to powoływanie do istnienia czegoś nowego. Zinterpretowany przez artystę obraz przestaje być jedynie dokumentem, ale staje się czymś nowym i niepowtarzalnym. Jednak aby to twórcze działanie nie było jedynie banalną czynnością, artysta powinien dążyć do przekazywania prawdy i mieć ją za cel działania. W przeciwnym wypadku obraz może stać się jedynie estetycznie ładną, lecz martwą rzeczą. Autor, który bez uzasadnienia i potrzeby upiększa i uatrakcyjnia tworzony obraz świadomie pozbawia go czegoś najważniejszego a mianowicie siły przekazu.