skip to Main Content

Gmina Wilkowice niewątpliwie ma dużo do zaoferowania. Obok walorów przyrodniczych, na każdym kroku spotkać można dzieła twórców regionalnych, zabytki i inne atrakcje, które zachęcają turystów do odwiedzenia naszej gminy. Warte przedstawienia są również biografie niektórych, ciekawych ludzi, którzy byli związani z naszym rejonem. Przedstawiamy Państwu część z nich i zachęcamy do odwiedzin.

BYSTRA


Ławeczka Juliana Fałata w Bystrej

Przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk”, przy ul. (a jakże) Juliana Fałata 2, od 2017 roku zainstalowana jest właśnie taka, wykonana z brązu rzeźba. Jej autorem jest kielecki artysta, Sławomir Micek. Monument, wykonany w proporcji 1:1, przedstawia tego wybitnego artystę, z nieodłącznie towarzyszącymi gadżetami w postaci palety z farbami oraz kapelusza, przygotowującego się do malowania obrazu. Na ławeczce znajduje się jeszcze trochę miejsca, by przysiąść obok artysty i zrobić z nim zdjęcie.

Fałat

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej

W 1909 roku  Julian Fałat kupił działkę w Bystrej Śląskiej wraz z małą murowaną willą i kawałkiem lasu. Od 1949 roku budynek stał się lokalem mieszkalnym. Po wyprowadzeniu lokatorów i remoncie w 1973 roku utworzono Muzeum Juliana Fałata. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Bielsku – Białej.

Fałatówka

Grobowiec Rodziny Fałatów

Znajduje się na cmentarzu parafialnym w Bystrej Śląskiej przy ul.Cmentarnej. Napis na szczycie  : DOM – DEO OPTIMO MAXIMO /Bogu Najlepszemu,Największemu /. W grobowcu spoczywają : Julian Fałat  -artysta malarz, Kazimierz Fałat –  syn,  Ks.Prałat Józef Fałat –  brat, Prof.Lucyna Frąckiewicz  – wnuczka.

Park Juliana Fałata w Bystrej

W parku, poza starym i pięknym drzewostanem, podziwiać można też drewniane rzeźby nawiązujące do twórczości Fałata. Na samym wejściu wita nas z kolei postać samego malarza. Autorami rzeźb są lokalni twórcy.

Pomnik Pamięci Narodowej w Bystrej

Pomnik Pamięci Narodowej w Bystrej przy ul. Klimczoka wzniesiony przez mieszkańców Bystrej w miejscu stracenia 5-ciu więżniów politycznych Oświęcimia,mieszkańców Podbeskidzia.Zostali straceni przez hitlerowców w odwecie za zlikwidowanie niemieckiego leśniczego Jenknera przez dowódcę oddziału Gwardii Ludowej im.Kwaśnego.

Obelisk upamiętniający pobyt Ignaca Daszyńskiego

Obelisk upamiętniający pobyt Ignaca Daszyńskiego pierwszego Premiera Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej,marszałka,posła na sejm – znajduje się na terenie Szpitala Torakochirurgii w Bystrej. Obelisk ufundowało społeczeństwo Bystrej dla uczczenia 50-tej rocznicy śmierci Ignacego Daszyńskiego.
Ignacy Daszyński przebywał i leczył się w Bystrej w latach 1928 -1936.

Obelisk Dr.Mariana Szarewskiego w Bystrej

Obelisk Dr.Mariana Szarewskiego w Bystrej przy ul.Klimczoka  postawiony z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bystrej przy wsparciu Urzędu Gminy Wilkowice.
W 1925 roku dr.Marian Szarewski wybudował w Bystrej Zakład Klimato-Leczniczy w skład którego wchodziły trzy wille; Słoneczna,Dworek i Zacisze.

Obelisk Harcerski  w Bystrej Górnej

Obelisk Harcerski  przeniesiony z terenu Lasów Państwowych w Bystrej Górnej , naprzeciwko Zajazdu Pod Żródłem przy ul.Fałata
Obelisk został wzniesiony w 1965 roku w czasie trwającego tam obozu harcerskiego Bielskiego Hufca ZHP. Był to obóz szkoleniowy  na drużynowych drużyn młodszoharcerskich którym kierował Harcmistrz Józef Stec.

MESZNA


XIX-wieczna kapliczka w Mesznej

Wzniesiona została w 1810 r., wraz z ogrodzeniem i wyposażeniem, w skład którego wchodzą przyścienny ołtarz z XIX w., drewniana polichromowana rzeźba ludowa z k. XIX w., drewniana chrzcielnica, lampka wieczna i krzyż procesyjny a także dzwon procesyjny.

             Antoni Kufel – Sołtys Mesznej

WILKOWICE


Kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła w Wilkowicach

Neogotycki Kościół, przy ul. Kościelnej 14. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się w kościele płaskorzeźby, rzeźby, witraże i mozaiki.

Huciska

Teren dawnej Gminy Huciska, gdzie istniała wieś, założona 430 lat temu z odrębnością języka oraz tożsamością mieszkańców. Znajdowała się tu również Huta Szkła.

Park Wolności w Wilkowicach

Obok wejścia do parku znajduje się duży, drewniany krzyż oraz obelisk z marmurową tablicą, upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 roku.

Pomnik Wdzięczności ul. Wyzwolenia

W 1921r. społeczeństwo Wilkowic, aby uczcić mieszkańców Wilkowic, Bystrej, Musznej i Borów, którzy oddali swoje życie w walkach o niepodległość Ojczyzny w latach 1914r.-1920r., ufundowało i postawiło pomnik, który stanął na skrzyżowaniu ul. Wyzwolenia i Do Lasku. W 1933r. działający na terenie Wilkowic Związek Strzelecki, oddział Wilkowice ufundował pamiątkową tablicę z nazwiskami poległych i uroczyście umieszczono ją na frontonie pomnika.

Kapla wraz z krzyżem

Znajdujące się przy ul. Kościelnej wzniesienie, zw. Kaplą. Miejsce pogrzebania ofiar zmarłych na cholerę w 1830 r., a wcześniej parafian, którzy ponieśli śmierć na chorobę zwaną łożnicą. Przypuszcza się, że chorobę sprowadziło w 1809 roku rosyjskie wojsko przechodzące przez te okolice. Pod Kaplą spoczywają również zmarli, od 1847 r., kiedy to znacznie wzrosła śmiertelność.

Kamienny krzyż znajdujący się przy ul. Kościelnej upamiętniający zmarłych pogrzebanych pod Kaplą.

SZLAKI I ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE


Różańcowy Szlak Maryjny w Mesznej

Tworzy go 19 drewnianych kapliczek, których autorami są pochodzący z Gminy Wilkowice oraz innych, beskidzkich miejscowości rzeźbiarze i artyści ludowi, między innymi: Stanisław Kwaśny, Krzysztof Kufel, Mateusz Gębala, Józef Więzik, Janusz Wędzicha czy Jerzy Salachna. Szlak powstał w latach 2009-10 z inicjatywy miejscowego księdza proboszcza, Andrzeja Piotrowskiego. Jego trasa, prowadząca wzdłuż czarnego szlaku turystycznego wschodnim zboczem Magury, liczy ok. 5 km.

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Lasku Wilkowickim

Prowadząca przez: 1-Bór mieszany, 2-Inwazyjne gatunki roślin, 3-Las brzozowo-topolowy, 4-Las grądowy, 5-Murawa siedlisk wydeptywanych i panorama Beskidu Śląskiego, 6-Las łęgowy, 7-Drzewostan sosnowy, 8-Las bagienny, 9-Punkt obserwacyjny płazów, 10-Łąki i pastwiska i panorama Beskidu Małego.

Back To Top
Skip to content