skip to Main Content

Gminny Ośrodek Kultury „Promyk”, poza swoją siedzibą, administruje też czterema innymi obiektami kulturalnymi na terenie Gminy Wilkowice: Meszniańskim Ośrodkiem Kultury „Nad Borami” w Mesznej, „Starą Szkołą” w Wilkowicach-Huciskach, Izbą Regionalną „Stara Stolarnia” w Bystrej oraz Galerią Sztuki Regionalnej w Bystrej.

Gminny Ośrodek Kultury "PROMYK"

Budynek GOK Promyk

Gminny Ośrodek Kultury „Promyk”
ul. Juliana Fałata 2k, 43-360 Bystra, tel. administratora budynku: 33 817 07 73.

Główna siedziba Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk”, otwarta uroczyście 13 lutego 2015 roku, stanowi zwieńczenie kilkuletnich starań władz Gminy Wilkowice, mających na celu utworzenie samorządowej instytucji kultury. Przejęty w 2006 roku, od Samorządu Województwa Śląskiego, budynek byłego Kina „Promyk” został w 2014 roku gruntownie zmodernizowany w ramach projektu „Tradycja bez granic – współpraca polsko-słowacka w zakresie pielęgnowania kultury i tradycji”. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Modernizacja obiektu w Gminie Wilkowice odbywała się równolegle do inwestycji prowadzonej przez partnerską Gminę Bziny ze Słowacji.

Wnętrze „Promyka” i jego wyposażenie robią wrażenie. Na parterze znajduje się sala zajęciowa wraz z zapleczem (pokój instruktorów, szatnia), pomieszczenie administracji i dyrekcji oraz barek kawowy, z kolei na pierwszym piętrze ulokowano główną salę widowiskową wraz z zapleczem sceny dla artystów i szatnią dla widzów. Budynek nie posiada barier architektonicznych, wyposażony jest w podjazd, windę oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Największe wrażenie robi oczywiście sala widowiskowa „naszpikowana” nowoczesnymi rozwiązaniami, obejmującymi profesjonalny system nagłośnienia, oświetlenia oraz projekcji. Pozwala to na multifunkcyjność sali – wystawianie sztuk teatralnych, występy zespołów muzycznych oraz oczywiście filmowe projekcje.

Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzin!

Cennik wynajmu pomieszczeń

Meszniański Ośrodek Kultury "NAD BORAMI"

Budynek MOK Meszna

Meszniański Ośrodek Kultury „Nad Borami”
ul. Handlowa 16, 43-360 Meszna, tel. administratora budynku: 33 817 07 73.

Meszniański Ośrodek Kultury „Nad Borami” został oddany do użytku przez Władze Gminy Wilkowice 15 grudnia 2012 roku. Funkcjonuje głównie, jako siedziba meszniańskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilkowicach, która mieści się na parterze. Służy również lokalnym stowarzyszeniom takim jak: Stowarzyszenie Rozwoju Mesznej, Koło Gospodyń Wiejskich w Mesznej, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”, Stowarzyszenie Zbójników „Beskidnicy”, Krąg Starszyzny Harcerskiej im. Andrzeja i Olgi Małkowskich, a także Uniwersytet III Wieku oraz Związek Podhalan.
Placówka ta posiada małą salę widowiskową na ok. 50 miejsc siedzących, salkę konferencyjną na ok. 20 miejsc siedzących, siedzibę biblioteki, pomieszczenie będące zapleczem gospodarczym dla Użytkowników oraz kuchnię, a także 4 toalety, w tym jedną dla osób niepełnosprawnych.

Zapraszamy do MOK „Nad Borami” !

Cennik wynajmu pomieszczeń

W budynku mieści się ODDZIAŁ GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
Kontakt do biblioteki: tel. 33 8173 995
GG 47922116
e-mail: meszna@biblioteka-wilkowice.pl

Ośrodek Kultury "STARA SZKOŁA" W Huciskach

Budynek SSH

„Stara Szkoła” w Huciskach
ul. Wyzwolenia 266, 43-365 Wilkowice, tel. administratora budynku: 33 817 07 73.

W 2013 roku Gmina Wilkowice zrealizowała kolejną inwestycję na potrzeby rozwoju kultury w gminie, była to rozbudowa i remont „Starej Szkoły” na Huciskach w Wilkowicach. Budynek ten jest siedzibą, prężnie działającego lokalnie, Stowarzyszenia Kulturalnego Huciska, a także jest oblegany przez okolicznych Mieszkańców podczas organizowanych tam imprez i zajęć stałych.

Zapraszamy do odwiedzin „Hucisk” w Wilkowicach!

Cennik wynajmu pomieszczeń

Izba Regionalna "STARA STOLARNIA" w Bystrej

Izba Regionalna "Stara Stolarnia"

Izba Regionalna „Stara Stolarnia”
ul. Juliana Fałata 2G, 43-360 Bystra, tel. administratora budynku: 33 817 07 73.

Izba Regionalna prezentuje eksponaty, które kiedyś były wyposażeniem dawnej chaty beskidzkiej oraz dawnego sprzętu rolnego. Zwiedzający mogą oglądać część wystawionej kolekcji, kompletowanej dzięki uprzejmości Darczyńców. W przyszłości sprzęt będzie można obejrzeć w skansenie, który stanie tuż obok.

Zbiory można zwiedzać w godzinach pracy GOK „Promyk”, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a także w innych terminach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 33 817 07 73.

Zapraszamy!

GALERIA SZTUKI REGIONALNEJ w Bystrej

Galeria Sztuki Stara Stolarnia

Galeria Sztuki Regionalnej
ul. Juliana Fałata 2G, 43-360 Bystra, tel. administratora budynku: 33 817 07 73.

Najmłodsza placówka GOK „Promyk”, otwarta w dniu 31 marca 2016 roku to Galeria Sztuki Regionalnej, która ma swoje miejsce w Izbie Regionalnej „Stara Stolarnia” przy Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Pomysłodawcą powstania galerii jest Wójt Gminy Wilkowice Pan Mieczysław Rączka. Eksponaty, które zostały podarowane na potrzeby galerii przez lokalnych Twórców stworzyły unikatową ekspozycję, na którą składają się: rzeźby ś. p. Pana Stanisława Kwaśnego z Mesznej, ś. p. Pana Kazimierza Pietraszko z Buczkowic, Pana Janusza Wędzichy z Bystrej, Pana Jerzego Salachny z Bystrej, Pana Piotra Sznajder z Bystrej oraz Pana Krzysztofa Kufla z Mesznej; rzeźby w kamieniu oraz linoryty Pana Mateusza Gębali z Mesznej, rzeźby oraz obrazy na szkle malowane Pani Anny Sznajder z Bystrej oraz obrazy na szkle malowane i „cudeńka” z bibuły Pani Genowefy Cwajny z Bystrej. Galerię uświetniają również prace Mieszkańców Gminy Wilkowice, powstałe w trakcie warsztatów rzeźbiarskich w Wilkowicach, które dotychczas znajdowały się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.

Galerię można zwiedzać w godzinach pracy GOK „Promyk”, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, a także w innych terminach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 33 817 07 73.

Zapraszamy!

Back To Top
Skip to content