skip to Main Content

Projekcja komedii dokumentalnej „Lombard”

We wtorek 13 grudnia w GOK „Promyk” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego obyła się projekcja komedii dokumentalnej „Lombard” w reż. Łukasza Kowalskiego.
„Lombard” to film o Bytomiu i jego mieszkańcach. Opowiada historię Joli i Wieśka, czyli pary prowadzącej kultowy bytomski lombard, który zachęca do odwiedzin hasłem „przyjmiemy i sprzedamy wszystko: od igły po helikopter”. Miejsce szybko zyskało dużą popularność, a jego funkcjonowanie wykracza daleko poza ramy zwykłego lombardu.
 
Film został wielkim zwycięzcą tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył cztery nagrody:
Nagroda Millennium – Najlepszy film dokumentalny (Łukasz Kowalski)
Nagroda Publiczności – Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego (Łukasz Kowalski)
Nagroda Specjalna – Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (Łukasz Kowalski)
Nagroda za Najlepszy Film Polski – Nagroda Smakjam (Łukasz Kowalski)
Po projekcji odbyło się autorskie spotkanie z reżyserem i scenarzystą filmu – Panem Łukaszem Kowalskim oraz jedną z bohaterek – Panią Agnieszką Kalinowską.
Reżyser filmu będący absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy ma na swoim koncie ponad 200 reportaży i krótkich form dokumentalnych emitowanych na antenach. „Lombard” to jego pełnometrażowy debiut.
 
Podczas rozmowy nasi goście specjalni opowiedzieli o etapach powstania filmu oraz jego wartościach i przekazie. Była również szansa do otrzymania plakatu filmowego wraz autografami. Spotkanie poprowadził kierownik artystyczny DKF-u- Pan Paweł Duda.
 
Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne podzielenie się z nami odczuciami po pokazie, Pani Mirze Bernardes-Rusin za pomysł i organizację wydarzenia, a twórcom filmu oraz Panu Pawłowi za niezwykle ciekawe spotkanie i rozmowę.
Back To Top
Skip to content