Wystawa plakatu filmowego prof. Sebastiana Kubicy

9 października otworzyliśmy V. Bystrzański Festiwal Filmowy „Promyk Kina”. Rozpoczęliśmy wernisażem niezwykłych plakatów filmowych autorstwa prof. dr hab. Sebastiana Kubicy. Mieliśmy okazję poznać samego Artystę, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, którego prace zostały docenione na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach.

„Sebastian Kubica już w liceum plastycznym wyróżniał się swoim własnym, charakterystycznym stylem i od tej pory cierpliwie podążał własną drogą artystyczną. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją i grafiką artystyczną.
Jego prace zostały docenione na wielu międzynarodowych konkursach, a 9 października 2020 mieliśmy okazję i zaszczyt gościć w „Promyku” tego uznanego Artystę, który swoją pasję przekazuje kolejnym pokoleniom studentów.
Jako wykładowca projektowania graficznego oraz juror konkursów artystycznych w Polsce i za granicą, dużą część swojego czasu spędza podróżując po całym świecie. Jego dom jest jednak w rodzinnych Łodygowicach. Artysta związany jest z górami, z kulturą i tradycją Żywiecczyzny. Jego prace nawiązują do stylistyki sztuki ludowej, a ich wymowa polega na prostocie trafiającej w sedno. Sukces, który Sebastian Kubica osiągnął, jest podparty również drugą stroną jego natury – niezwykłą wrażliwością i umiejętnością dostrzegania subtelnych, ale jakże ważnych szczegółów. To człowiek o złotym sercu, wrażliwy i ciepły, z optymizmem szukający niekonwencjonalnych rozwiązań.
To pozornie sprzeczne połączenie góralskiej energii i niezwykłej wrażliwości tworzy obraz Artysty o charakterystycznym, ekspresyjnym stylu pełnym syntezy, w którym humor przeplata się z liryką.
I jak go za to nie uwielbiać?…”

Kurator wystawy mgr Elżbieta Fabirkiewicz

Wystawa Plakatu Filmowego Prof. S. Kubicy