skip to Main Content

DKF – „Simona”

14 marca (wtorek) o godz. 19:00 „DKF – Simona”, reż. N. Koryncka-Gruz, dokument, Polska, 2022 r. 

Z okazji Dnia Kobiet obejrzymy film dokumentalny o Simonie Kossak, polskiej biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorce wiedzy o przyrodzie .

Dowiemy się, kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej?
Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków?
Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.?

Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.
Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum.

Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy.

To opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. To dzięki niej postrzegamy Puszczę nie jako rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju, ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. To miejsce jest schronieniem dla zwierząt, które często są już na progu wyginięcia.
Z tej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody i budowanie społecznej świadomości związku człowieka z przyrodą. Dla Idy podróż do Puszczy jest za to powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni a jednocześnie spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie jest ponadczasowe.

Po seansie zapraszamy do dyskusji.

Uwaga! od marca 2023 r., w związku z koniecznością pozyskiwania przez GOK dodatkowych środków finansowych, seanse DKF „Promyk” będą odpłatne.

Członkowie DKF  –  bilety w cenie 8 zł. Zapisz się do Klubu tutaj

Dla widzów niezrzeszonych bilety w cenie 12 zł.

Bilety do kupienia w kasie, w biurze GOK Promyk.

Kasa czynna w:

poniedziałki 10:00-11:00

środy 16:00-17:00

lub przez portal biletyna.pl

Zapraszamy serdecznie!

Plakat Simona
Back To Top
Skip to content