skip to Main Content

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

We wtorek 2 sierpnia w naszym Ośrodku Kultury przygotowaliśmy wieczór upamiętniający 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz postać wyjątkowego człowieka – dr Zbigniewa Baneta

Podczas uroczystości, wszyscy zebrani, po przywitaniu przez naszą Panią Dyrektor Agnieszkę Sech-Brzóskę, obejrzeli 3 krótkie wspomnienia mieszkańców Warszawy wypędzonych podczas Powstania, które przeszły, tak jak Pan Zbigniew, przez obóz segregacyjny „Dulag 121”: Pani Ireny Świerszczyńskiej, Pani Wacławy Kowalskiej i Pana Benedykta Gugały pseudonim „Benek”.

Następnie Pani Karolina Banet, przeczytała wspomnienia z tamtego okresu swojego taty, który był tak bliski mieszkańcom Bystrej. Był to bardzo poruszający moment. Na koniec wszyscy obejrzeliśmy film Jana Komasy pt. ”Powstanie Warszawskie”, pierwszy na świecie dramat wojenny, w całości zmontowany z materiałów dokumentalnych, który opowiadany jest przez 2 młodych reporterów, świadków powstańczych walk.

Po seansie filmowym, przeszliśmy do Sali na dole, gdzie popijając herbatę, wspominaliśmy Pana Baneta i ten trudny okres w historii Polski.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Back To Top
Skip to content