skip to Main Content

VII Bystrzański Festiwal Filmowy

Bystrzański Festiwal Filmowy już na stałe wpisał się w nasz kalendarz kulturalny. Jest to wspaniała inicjatywa i tradycja, która historycznie nawiązuje do byłego kina, które znajdowało się w budynku GOK „Promyk”. W tym roku festiwal nie koncentrował się na motywie, a na grupie odbiorców, którymi jesteście Wy drodzy widzowie.
 
Uroczyste otwarcie festiwalu, już tradycyjnie, odbyło się w towarzystwie kina niemego, do którego muzykę na żywo zagrał zespół Axis Lab. Festiwal został otwarty poprzez uroczyste przecięcie wstęgi oraz przemowy pani dyrektor GOK „Promyk” Agnieszki Sech-Brzóski oraz pana Antoniego Kufla, przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych.
 
Do filmu niemego „Ziemia” z 1930r. zagrali: pan Paweł Feikisz grający m.in. na instrumentach dętych, klarnecie, instrumentach ludowych oraz flecie oraz pan Marcin Szendoł, który za instrument obrał sobie m.in. gitarę basową i elektryczną oraz instrumenty perkusyjne.
 
Dziękujemy za to wspaniałe przeżycie oraz niezwykle ciekawą rozmowę z muzykami po koncercie.
Podczas drugiego dnia festiwalu odbyły się warsztaty filmowe dla dzieci „Najlepszy bohater na świecie”, które poprowadziła Pani Andżelika Pawluk. Każdy młody artysta stworzył swojego własnego SUPERBOHATERA, nadał mu imię oraz przedstawił jakie ma moce i umiejętności.
W czasie warsztatów nie mogło zabraknąć kreatywności, rewolucji artystycznej i oczywiście radości oraz uśmiechów na twarzach dzieciaków. Po zajęciach Pani prowadzącą poprowadziła również krótką prelekcje na temat wesołego i zarazem wzruszającego filmu dla dzieci pt. „Za duży na bajki”, który z całą pewnością przypadł do gustu młodym kinomanom.
 
Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się, pomimo niekorzystnej pogody, bardzo pozytywnie. W naszym Ośrodku Kultury pojawiły się pirackie załogi w celu poszukiwania skarbu i przeżycia niezwykłych przygód rodem z filmu „Piraci z Karaibów”. Wszystko za sprawą rodzinnej gry terenowej zorganizowanej przez nasz Klub Młodego Filmowca pod opieką Pani Angeliki Pawluk. Zabawa polegała na wymyśleniu pirackiej nazwy swojej drużyny oraz wykonaniu kilku pirackich zadań. Każda z rodzin po złożeniu uroczystej przysięgi wzięła udział w konkurencjach m.in. w przygotowywaniu najgorszego trunku, zabawie w papugowanie pirata czy torze przeszkód ze związanymi nogami. Najmłodszy pirat biorący udział w grze miał zaledwie 2 miesiące. Wszyscy uczestnicy z całą pewnością na wesoło spędzili z nami niedzielny poranek. Było dużo śmiechu, zabawy i pozytywnej energii. Natomiast w niedzielne popołudnie został wyświetlony film „Mustang ”poruszający trudny temat jakim jest walka kobiet o wolność swoich praw oraz możliwość podejmowania decyzji. Po seansie odbyło się spotkanie z naszym gościem specjalnym  Jolantą Prochowicz – feministką, filozofką i aktywistką wspierającą udział kobiet w życiu kulturalnym, artystycznym i publicznym. Rozmowę poprowadził Pan Paweł Duda – kierownik artystyczny festiwalu.
 
Bardzo dziękujemy za objęcie patronatem medialnym przez Regionalna TV, Pełna Kultura i BBFAN.PL, sponsorom – Gminie Wilkowice i Powiatowi Bielskiemu oraz AKF KLAPS za udostępnienie wystawy plakatów filmowych.
Dziękujemy również kierownikowi artystycznemu Panu Pawłowi Dudzie za wybór repertuaru, prelekcje przed filmami, rozmowy z gośćmi, dziękujemy KMF oraz pani Angelice Pawluk za zorganizowanie gry terenowej, Pani Angelice także za prowadzenie warsztatów filmowych dla dzieci, Pani Jolancie Prochowicz za interesującą rozmowę i spotkanie oraz wszystkim, którzy spędzili z nami ten wyjątkowy czas.
 
Do zobaczenia za rok!
Poniżej krótka fotorelacja z wydarzenia.
Back To Top
Skip to content